Okolí

V Jankovicích máme památky a sportoviště a koná se u nás hodně akcí, ale i v okolí najdete hodně zajímavého.

Svatý Hostýn

Hostýn je kopec (735 m) v Hostýnských vrších na dohled od Jankovic. Svatý Hostýn je významným mariánským poutním místem. Komplex zahrnuje baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Sarkandrovu kapli, Vodní kapli, křížovou cestu Dušana Jurkoviče, větrnou elektrárnu a vyhlídkovou věž.

Křížová cesta

Na Hostýn vede silnice s omezeným provozem z Bystřice pod Hostýnem nebo několik turistických tras a cyklotrasa. Hostýn je po silnici od Jankovic vzdálen 13 km.

Kroměříž

Město Kroměříž je přezdívané Hanácké Athény. Třicetitisícové město leží na řece Moravě. Od roku 1998 byl kroměřížský Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži

Při návštěvě Kroměříže nesmíte vynechat Velké náměstí s podloubím a u něj stojící Arcibiskupský zámek s Podzámeckou zahradou. Turista by neměl vynechat návštěvu Květné zahrady. V Kroměříži strojí také tři historicky cenné kostely: kostel sv. Mořice, kostel sv. Jana Křtitele a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Za pozornost stojí kaple svatého Kříže, Mlýnská brána, biskupská mincovna a arcibiskupské vinné sklepy. Neměli byste minout zámeckou obrazárnu v Kroměříži, v níž se nacházejí skutečné skvosty světového malířství, nebo památníky věnované místním rodákům – Maxi Švabinskému a Emilu Fillovi.

Kroměříž leží 20 km od Jankovic.

Holešov

Dvanáctitisícové město Holešov zaujme především zámkem a přilehlou zámeckou zahradou. Do současnosti se dochovalo několik židovských památek (např. Šachova synagoga a židovský hřbitov).

Zámek Holešov
Holešovský zámek

Do 5 km vzdáleného Holešova vede z Jankovic silnice a cyklostezka a jezdí vlak.

Bystřice pod Hostýnem

Město Bystřice pod Hostýnem je výchozím místem pro návštěvu odsud tři kilometry vzdáleného Svatého Hostýna. V tomto osmitisícovém městě založil svou proslulou továrnu na ohýbaný nábytek Michael Thonet.

Po silnici a vlakem je to do Bystřice z Jankovic 8 km.

Zlín

Stotisícové krajské město Zlín je známo především svou baťovskou tradicí. Je významným průmyslovým, obchodním a kulturním centrem východní Moravy.

Zlín leží 21 km od Jankovic.

Hostýnské vrchy

Značná část Hostýnských vrchů je zalesněna. Hostýnské vrchy jsou chráněny jako přírodní park.

Hlavní perlou mezi památkami Hostýnských vrchů je Hostýn s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a křížovou cestou od Dušana Jurkoviče. Významná je také zřícenina hradu Lukov.

Krajina Hostýnských vrchů

Turistické trasy a naučné stezky jsou vhodné pro nenáročnou pěší turistiku. Najdete zde lyžařská známá střediska Tesák a Troják. Běžkařské trasy jsou vedeny hlavně po hřebeni Hostýnských vrchů. Oblastí Hostýnských vrchů vede řada značených cyklotras.

Další zajímavosti v okolí

Rymice
9 km
V obci můžete navštívit areál památek lidového stavitelství východní Hané.

Brusné
5 km
V obci se zachovalo mlýnské vodní kolo starého panského mlýna z 15. století, který byl přebudován na rodinný hotel.

Rusava
9 km
Původní dřevěnice. Koupaliště s vyhřívanou vodou. V zimě lyžování.

ZOO Lešná
18 km
Druhá nejnavštěvovanější zoologická zahrada v ČR. Součástí areálu je zámek.